fbpx
Strona główna Aktualności Aktualności Rewolucja w powiadamianiu strażaków w OSP

Rewolucja w powiadamianiu strażaków w OSP

Rewolucja w powiadamianiu strażaków w OSP

W Polsce istnieją 16 403 Ochotnicze Straże Pożarne, z czego aż 3 841 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. W większości OSP selektywne alarmowanie odbywa się przy wykorzystaniu urządzeń marki digitex, wyprodukowanych przez sopocką firmę Platan. Każdy strażak wie, jakie korzyści niesie wyposażenie remizy w skuteczny system powiadamiania DSP-50. To szybkość, niezawodność i krótki czas potrzebny na uruchomienie syreny. Wciąż jednak istnieje bardzo dużo oddziałów OSP, w których syreny mechanicznie są włączane manualnie. Dla pracujących tam strażaków system DSP-50 wciąż pozostaje marzeniem, które staramy się spełniać każdego dnia.

Od początku 2013 r. inżynierowie firmy pracowali nad udoskonaleniem systemu powiadamiania, a tym samym nad zwiększeniem gotowości bojowej nie tylko OSP, lecz także każdego strażaka z osobna. Ciężka praca i ogromna pomoc strażaków, którzy w lutym tego roku wzięli udział w anonimowej ankiecie, pozwoliła stworzyć usługę „Jednoczesnego Alarmowania OSP”. Jej pierwsza wersja była dostępna już od początku lutego i polegała na jednoczesnym dzwonieniu do ochotników na ich telefony komórkowe w ciągu kilku sekund od ogłoszenia alarmu w OSP. Dzięki temu zwiększyła się skuteczność powiadamiania. Strażacy, którzy nie usłyszą syreny alarmowej, otrzymują informacje na telefony komórkowe, które zawsze mają przy sobie. Dodatkowo mogą ustawić głośny i rozpoznawalny dźwięk dzwonka, aby nie przeoczyć alarmu.

W niedługim czasie kilkadziesiąt OSP miało już usługę u siebie, ale prace polegające na jej doskonaleniu trwały dalej. Przełomowy moment nastąpił w październiku, kiedy usługa została wzbogacona o nowe funkcje oraz wsparta nową stroną internetową alarmowanie.digitex.pl.

Teraz, usługa dostępna jest również w wersji Premium i daje następujące możliwości:

  • ręczne uruchamianie alarmowania przez osobę uprawnioną w OSP (np. dowódcę) przez zadzwonienie na jeden z numerów alarmowych,
  • otrzymywanie przez osobę uprawnioną w OSP (np. dowódcę) raportu w postaci SMS-a z informacją o liczbie strażaków, którzy potwierdzili stawienie się na alarm,
  • wykorzystanie drugiego numeru alarmowego do innych celów niż alarm pożarowy (np. zebranie, zbiórka, ćwiczenia itp.)

Wszystkim powyższymi funkcjami, łącznie ze zmianą numerów telefonów strażaków, można zarządzać samodzielnie przez konto utworzone na stronie alarmowanie.digitex.pl.

Nowe pomysły mają pomóc 678 214 ochotnikom, którzy każdego dnia ratują nasze życie i mienie.