Strona główna Aktualności Realizacje Pierwszy w Polsce wojewódzki, cyfrowy system ostrzegania ludności

Pierwszy w Polsce wojewódzki, cyfrowy system ostrzegania ludności

Pierwszy w Polsce wojewódzki, cyfrowy system ostrzegania ludności

Oficjalny odbiór cyfrowego systemu ostrzegania ludności Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego odbył się w lipcu br. Nasza firma została wybrana do realizacji ww. zadania w drodze przetargu nieograniczonego 27 maja 2011 r.

W ramach zamówienia wyposażyliśmy WCZK w Poznaniu w nowoczesny, cyfrowy system ostrzegania i informowania ludności digitexCZK/IP. System wykorzystuje do transmisji sieć IP i cyfrową łączność MotoTrbo budowaną od kilku lat w woj. wielkopolskim. Jednym z najważniejszych zadań przetargu była pełna integracja istniejącego, analogowego, wojewódzkiego systemu ostrzegania ludności.

Głównym elementem wielkopolskiego systemu digitexCZK/IP jest Systemowy Serwer Komunikacyjny (SSK). Serwer łączy funkcjonalność serwera usług (SU) realizowanych w zakresie sterowania wszystkimi elementami systemu.

  • Terminalem dyspozytorskim,
  • Punktami Alarmowymi (syrenami),
  • serwerem danych w zakresie przechowywania danych konfiguracyjnych systemu, autoryzacji użytkowników oraz rejestracji zdarzeń w systemie.

Dyspozytor WCZK zarządza wojewódzkim systemem ostrzegania za pomocą Terminala Dyspozytorskiego (TD). Jest to komputer PC z zainstalowanym oprogramowaniem digitexCZK/IP dyspozytor.

W celu integracji istniejącego, analogowego systemu alarmowania w wybranych miejscach województwa zainstalowalśmy radiowe punkty dostępowe RPD/A. Punkty radiowe komunikują się z serwerem wojewódzkim (SSK) przez sieć IP, natomiast z analogowymi centralami miejskimi poprzez sieć radiową. Stosowanie radiowych punktów dostępowych RPD sterowanych po IP umożliwia dotarcie z sygnałem sterującym syrenami i centralami miejskimi w dowolne miejsce województwa, oddalone kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów od stanowiska dyspozytorskiego, bez konieczności budowy drogich przemienników radiowych.


Wpisy powiązane

Rozpoczęcie współpracy z Rosją

Rozpoczęcie współpracy z Rosją

W grudniu dostarczyliśmy system alarmowania i ostrzegania ludności digitexCZK/IP® dla klienta przemysłowego w Rosji. Dostarczony system  składa się z oprogramowania digitexCZK/IP® Wave, 2 syren elektronicznych DSE-1200S, syreny elektronicznej DSE-3000S oraz lokalnego manipulatora sterującego DPS-4000. Ponadto, rozpoczęliśmy współpracę na rynku rosyjskim. W związku z tym, wyposażyliśmy […]

BEZPIECZNY POWIAT KONIŃSKI

BEZPIECZNY POWIAT KONIŃSKI

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy budowę systemu wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi złożonego w ramach projektu „Bezpieczny powiat koniński – wsparcie systemu wczesnego ostrzegania” …