Strona główna Aktualności Realizacje Pierwszy w Polsce wojewódzki, cyfrowy system ostrzegania ludności

Pierwszy w Polsce wojewódzki, cyfrowy system ostrzegania ludności

Pierwszy w Polsce wojewódzki, cyfrowy system ostrzegania ludności

W lipcu br. nastąpił oficjalny odbiór cyfrowego systemu ostrzegania ludności Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (Głównego Stanowiska Kierowania Wojewody Wielkopolskiego) przez pracowników wydziału. Nasza firma została wybrana do realizacji ww. zadania w drodze przetargu nieograniczonego 27 maja 2011 r.

W ramach zamówienia WCZK w Poznaniu zostało wyposażone w nowoczesny, cyfrowy system ostrzegania i informowania ludności digitexCZK/IP. System wykorzystuje do transmisji cyfrowe media: sieć IP i cyfrową łączność MotoTrbo budowaną od kilku lat w woj. wielkopolskim. Jednym z najważniejszych zadań w przetargu była pełna integracja istniejącego, analogowego, wojewódzkiego systemu ostrzegania ludności.

Głównym elementem wielkopolskiego systemu digitexCZK/IP jest Systemowy Serwer Komunikacyjny (SSK). Serwer łączy funkcjonalność serwera usług (SU) realizowanych przez system w zakresie sterowania wszystkimi elementami systemu m.in. Terminalem Dyspozytorskim, Punktami Alarmowymi (syrenami) i serwera danych w zakresie przechowywania danych konfiguracyjnych systemu, autoryzacji użytkowników oraz rejestracji zdarzeń w systemie.

Dyspozytor WCZK zarządza wojewódzkim systemem ostrzegania za pomocą Terminala Dyspozytorskiego (TD) – jest to komputer PC z zainstalowanym oprogramowaniem digitexCZK/IP dyspozytor.

W celu integracji istniejącego, analogowego systemu alarmowania w wybranych miejscach województwa zostały zainstalowane radiowe punkty dostępowe RPD/A, które komunikują się z serwerem wojewódzkim (SSK) przez sieć IP, natomiast w dół z analogowymi centralami miejskimi poprzez sieć radiową. Stosowanie radiowych punktów dostępowych RPD/A sterowanych po IP umożliwia dotarcie z sygnałem sterującym syrenami i centralami miejskimi w dowolne miejsce województwa oddalone kilkadziesiąt/kilkaset kilometrów od stanowiska dyspozytorskiego bez konieczności budowy drogich przemienników radiowych.


Wpisy powiązane

digitex na FIRETECH ‘2019 Ukraina

digitex na FIRETECH ‘2019 Ukraina

W dniach 7-11 października 2019 r. wraz z naszym Partnerem, firmą OPTIMA-KOMPLEX, uczestniczyliśmy w międzynarodowych targach FIRETECH ‘2019. Wystawa ta dotyczyła pożarnictwa, ratownictwa, bezpieczeństwa przemysłowego …

digitex w malowniczym Kazachstanie

digitex w malowniczym Kazachstanie

Niezmiernie miło nam poinformować, że w dniach 1-4 października 2019 r. odbyliśmy pierwszą podróż biznesową do Kazachstanu. Podczas wyjazdu, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniach z naszymi Partnerami i Dystrybutorami …