Strona główna Aktualności Realizacje PODLASIE Z NOWOCZESNYM SYSTEMEM ALARMOWANIA

PODLASIE Z NOWOCZESNYM SYSTEMEM ALARMOWANIA

PODLASIE Z NOWOCZESNYM SYSTEMEM ALARMOWANIA

Prawie 200 nowoczesnych syren elektronicznych stanowi system alarmowania ludności w województwie podlaskim. To jedna z największych takich inwestycji w Polsce.

Podlaskie jest województwem tranzytowym, przygranicznym, więc potrzebne są tam rozwiązania związane z informowaniem ludności o różnych zagrożeniach, również tych dotyczących przewozu substancji niebezpiecznych. 

Inwestycją zostały objęte obiekty na terenie województwa oraz 4 przejścia graniczne w Kuźnicy, Bobrownikach, Połowcach i Siemianówku. 

W wyniku wygranego przetargu i po podpisaniu umowy z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim projekt rozpoczął się z końcem roku 2020, a zakończył podpisanym protokołem odbioru w dniu 31 stycznia 2022. 

Digitex, krajowy lider rynku systemów alarmowania i ostrzegania ludności wyprodukował i przygotował do pracy m.in. syreny alarmowe, mobilne centrale alarmowe i oprogramowanie. Montaż urządzeń przeprowadził Autoryzowany Instalator urządzeń marki digitex firma PROFKOM.

Przedmiot umowy obejmował dostawę, montaż i uruchomienie:

Zainstalowane cyfrowe syreny alarmowe DSE-1200S wyposażone są w moduły sterujące PC-550, cyfrowe radiotelefony Kenwood oraz mikrofony do przekazywania komunikatów głosowych na żywo.

Mobilne centrale alarmowe składają się z komputera przenośnego, pozwalającego na uruchomienie systemu alarmowania w województwie podlaskim za pomocą dedykowanego łącza internetowego. Centrale te są wykorzystywane na potrzeby awaryjnego zarządzania syrenami  z dowolnego miejsca w  województwie.

Ponadto, w ramach projektu przeprowadzono aktualizację i konfigurację oprogramowania sterującego syrenami alarmowymi do wersji digitexWAVE. Następnie przeprowadzono testy wszystkich urządzeń i systemów. Na koniec przeszkolono wszystkich operatorów z obsługi urządzeń i dyspozytorów systemu.

Podlaskie jest aktualnie jednym z pierwszych regionów, w którym systemem wczesnego ostrzegania i alarmowania ludności został objęty cały obszar województwa. 

Niewątpliwie podniesie to poziom bezpieczeństwa regionu, efektywność systemu zarządzania kryzysowego, ale również systemu obrony cywilnej i systemu obronnego. 

W sumie pracuje tam teraz prawie 200 nowoczesnych syren alarmowych.


Wpisy powiązane

digitex na World Urban Forum (WUF11)

digitex na World Urban Forum (WUF11)

Ostatnie czerwcowe dni spędzamy w Katowicach, gdzie odbywa się Światowe Forum Miejskie – World Urban Forum (WUF11). World Urban Forum jest największym i najważniejszym wydarzeniem na świecie poświęconym rozwojowi miast i kreowaniu lepszej przyszłości. Organizowane jest pod patronatem ONZ. Tegoroczna, już 11 edycja, której hasło […]

Pomorskie z nowoczesnym systemem alarmowania

Pomorskie z nowoczesnym systemem alarmowania

200 cyfrowych syren elektronicznych i 31 central alarmowych stanowi nowoczesny system alarmowania ludności w województwie pomorskim. To największa inwestycja w Polsce. Read article in English „Rozbudowa i modernizacja systemu ostrzegania ludności o zagrożeniach dla województwa pomorskiego”- taką nazwę nosi zrealizowany przez firmę Digitex projekt Pomorskiego […]