Zintegrowane Systemy Powiadamiania

Historia firmy

znakFirma Platan Sp. z o.o. została zarejestrowana przez Sąd Rejonowy w Gdańsku w marcu 2002 roku jako efekt fuzji dwóch polskich producentów urządzeń i systemów telekomunikacyjnych Digitex i Micronet. Obie firmy, będące prekursorami rynku elektronicznego w Polsce, działające od 1985 roku, zyskały szerokie grono klientów i partnerów handlowych.

Na decyzję o konsolidacji spółek wpłynęło kilka czynników. Jednym z nich była chęć zaspokojenia potrzeb jak najszerszej grupy klientów. Ponadto połączeniu przyświecał cel stworzenia silnego przedsiębiorstwa zdolnego do konkurowania nie tylko w kraju, ale także na rynkach jednoczącej się Europy.

Ważnym wydarzeniem poprzedzającym rejestrację firmy Platan były marcowe targi INTERTELECOM 2002. Podczas łódzkiej wystawy po raz pierwszy zaprezentowałna została wspólna oferta i promowana nowa nazwa firmy. (Galeria INTERTELECOM 2002).

Pierwszy rok działalności Platana to przede wszystkim ujednolicanie oferty handlowej, optymalizowanie pracy poszczególnych działów i integracja pracowników. Potwierdzeniem wdrażanego systemu jakości było przyznanie w październiku 2002 r. przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji Certyfikatu Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000.

Rok 2003 przyniósł nowe produkty i udoskonalenia, zarówno w dziale central abonenckich (m.in. cyfrowa centrala Sigma, system Platan CTI, wersje rackowe central), jak i w dziale systemów radiokomunikacyjnych (m.in. nowe typy Terminali Statusów, nowe panele komunikacyjne do systemu wyświetlania alarmów DWA-100, syreny elektroniczne). Nowości były prezentowane m.in. na targach INTERTELECOM 2003 (Galeria INTERTELECOM 2003) oraz Edura 2003.

W listopadzie 2003 r. przenieśliśmy się również do nowo wybudowanej i zaprojektowanej zgodnie z naszymi potrzebami siedziby, mieszczącej się w Sopocie przy ulicy Platanowej 2. Wydarzenie to było jednocześnie symbolicznym zakończeniem procesu integracji, a osiągane wyniki i opinie współpracujących z nami firm potwierdzeniem, że decyzja o fuzji była słuszna.

Rok 2004 to sukces pierwszej wspólnej konstrukcji – centrali cyfrowej Sigma, nagrodzonej m.in. na Targach INTERTELECOM 2004 (Galeria INTERTELECOM 2004), zaś kolejny rok 2005 – kontynuacja serii central cyfrowych w postaci centrali Optima, również docenionej na Targach INTERTELECOM 2005 (Galeria INTERTELECOM 2005).

Rodzinę najnowszych central cyfrowych dopełnia powstała w 2006 roku centrala Micra. Rok ten to również wyróżnienie Złote Anteny dla centrali Optima i kolejna nagroda zdobyta na targach Ratownictwa i Techniki Przeciwpożarowej Edura 2006 – dla Stacji Obiektowej DSP-52BS wraz z Syrenami Elektronicznymi serii DSE.

W roku 2007 coraz większą popularność zaczęły zdobywać Syreny Elektroniczne serii DSE z głośnikami szczelinowymi. Prezentowaliśmy je m.in. na targach Europoltech 2007. W dziale central zaczęliśmy przechodzić na technologię VoIP, oferując karty Platan VoIP do central cyfrowych. Zostaliśmy również docenieni przez studentów Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej jako wyróżniający się pracodawca.

Rok 2008 przyniósł kolejne wyróżnienia dla systemu DTS-2000/GPRS – podczas targów Edura 2007 oraz podczas I Konferencji Zarządzania Kryzysowego.To również rok zmian w sieci dystrybucyjnej działu central – mianowania regionalnych Partnerów oraz Autoryzowanych Instalatorów, którzy wyróżniają się poziomem obsługi klienta. Dla przyspieszenia i ułatwienia komunikacji między producentem a instalatorami zostały wprowadzone internetowe systemy obsługi klienta SOS i zgłaszania napraw RMA.

W kolejnym roku 2009 zakończyliśmy produkcję central analogowych Progres 40, Beta. i Classic 12 ISDN. Premierę miała natomiast pierwsza centralka IP – Prima, występująca równiez w uproszczonej wersji Prima mini. W tym samym roku zostaliśmy również uhonorowani tytułem Marki z Jakością.

Z początkiem 2010 roku uruchomione zostały dwa nowe serwisy internetowe: jeden dla klientów i instalatorów central abonenckich – pod dotychczasową domeną www.platan.pl oraz drugi dla klientow i instalatorów zintegrowanych systemów powiadamiania digitex pod domeną www.digitex.pl. Mamy nadzieję, że takie rozwiązanie ułatwi dostęp do informacji klientom i współpracownikom obu działów.

W roku 2010 dołączyliśmy do grona Gazel Biznesu – tytułu przyznawanego przez „Puls Biznesu” dla najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w 2009 roku. Centrala IP Prima została natomiast bardzo wysoko oceniona i nominowana do Godła „Teraz Polska„. W lipcu 2010 roku przeszliśmy ponownie audyt systemu zarządzania, potwierdzający spełnianie nowszych i aktualniejszych norm systemu ISO 9001:2008.

Rok 2011 to premiera nowego Cyfrowego Systemu Alarmowania i Informowania Ludności digitexCZK/IP na targach Edura 2011 (Galeria Edura 2011) oraz premiera najnowszego produktu – PBX Servera Libra, w roku 2012 wzbogaconego także o wersję naścienną obudowy. To również dynamiczny rozwój eksportu, Platan wchodzi na kolejne rynki europejskie, azjatyckie i afrykańskie.

W roku 2012 firma uległa przekształceniu w spółkę komandytową, przyjmując nazwę Platan Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa.

Kolejny rok 2013 przyniósł w lipcu premierę najnowszego produktu – IP PBX Servera Proxima oraz cieszące się dużym zainteresowaniem zwiedzających udział w międzinarodowych targach Intersec 2013 w Dubaju (Galeria INTERSEC Dubaj 2013) oraz Edura 2013 w Kielcach (Galeria EDURA 2013).

PLATAN potwierdza swoją pozycję wiodącego producenta central abonenckich i zintegrowanych systemów powiadamiania digitex, korzystającego z 28-letniego doświadczenia oraz status solidnego partnera, cieszącego się zaufaniem klientów i kontrahentów.